Emma Tekelyová
televízna moderátorka, autorka knižných bestsellerov pre ženy, propagátorka zdravého životného štýlu. Získala ocenenia Zlatá a Platinová kniha, Briliantový nosič DVD. Dlhé roky pôsobí v oblasti módy a modelingu, podieľala sa na módnych súťažiach, show, tv reláciách v televízii a rozhlase. Založila Ligu za kvalitu života, je členkou Akadémie módy a odevnej kultúry.
Väčšina žien Vás vníma ako osobnosť obrazovky, modelingu a ako autorku kníh pre ženy. Vy ste však vyštudovali právo. Čím Vás zaujalo?
Po skončení gymnázia ma nahovárali na herectvo, keďže ako modelka som účinkovala v reklamách a v televízii. Ja som snívala o žurnalistike. Môj otec rozhodol. Ak vysoká škola, potom solídne vzdelanie. Tak som s vyznamenaním promovala na právnickej fakulte.
Viete si samú seba predstaviť ako právničku v dnešnej dobe ostrých lakťov?
Právo sa síce nestalo mojou profesiou, nikdy som ho ale nehodila cez palubu. Keď sa začalo podnikať, podpisovať umelecké a obchodné zmluvy, zišlo sa mi. Mala som módne štúdio, modelingovú školu, agentúru, spolupracovala som s firmami aj sponzormi, a pokračuje to aj dnes. Všetko, čo sa v živote človek naučí, je na niečo dobré.
Ak by sme mali ísť chronologicky, tak najskôr ste sa presadili ako modelka a to naozaj v prestížnych časopisoch a s prestížnymi fotografmi tej doby. Ako si na to z dnešného pohľadu spomínate?
Na Slovensku nás bolo pár –predvádzali sme pre obchodné domy, odevné podniky, na veľtrhoch. Mesačne sme zarábali a popritom študovali. Takže krásavice inteligentné a ešte šikovné. Karol Kállay si ma od začiatku vyberal na editoriály, čo je v módnom časopise hlavná módna story na niekoľko strán. Boli to vždy avantgardné fotografie. Mala som 44 titulných strán a toto leto som sa dokonca objavila ako exponát na výstave o móde, prvej v histórii na pôde Slovenskej národnej galérie. Tým vyvrátila mýtus, že móda v 80. rokoch nebola.
Móda a hlásateľstvo asi vždy spolu súviselo. Kedy ste sa rozhodli, že nebudete právnička ale hlásateľka?
Keď som promovala, bola som už vydatá, na materskej, mala som dvojročnú dcéru, čo bude ďalej, som neriešila. Priateľka videla v novinách konkurz na televíznu hlásateľku a zavolala mi, nech to skúsim. Robila spíkerku v rozhlase a za pár týždňov ma pripravila tak, že z 3 tisíc prihlásených som konkurz vyhrala. Nemohla som tomu uveriť.
Dnes sa už o tom toľko nehovorí, ale Vy ste založili na prelome 80. a 90. rokov experimentálne Štúdio módy aj Prvú školu modelingu. Ako to fungovalo?
Po jednej prehliadke v Dome slovenskej kultúry v Prahe sa ma organizátori spýtali , či máme v Bratislave nejakú módnu platformu. Bol to impulz, mladí ľudia totiž nemali šancu presadiť sa ako dnes, tak sme s priateľkou Janou – tiež modelkou – založili experimentálne Štúdio módy. Fotografovali sme kolekcie mladých, vyhľadávali modelky, organizovali módne šou aj v okolitom zahraničí. Bolo to niečo „nevídané“, takúto činnosť mohli vykonávať len podniky a inštitúcie, ale ako združenie odevnej kultúry sme získali oficiálny status. Po otvorení hraníc s nami začali spolupracovať zahraničné značky, modelingové agentúry, z Paríža a Milána nás pozývali na stáž. Mali sme náskok.
Mne to pripadá tak, že od Vašich modelingových čias, sa Váš život uberal veľmi priamou cestou: modelka, tvár obrazovky, odborníčka na ženskosť a módu. Mali ste niekedy obdobie, keď ste nevedeli ako ďalej?
Je to zdanie, všetko nešlo priamočiaro. Televíziu som napríklad musela na tri roky úplne opustiť, lebo na obrazovke som vraj vyzerala veľmi „západniarsky“. Do STV som sa potom vrátila po revolúcii, móde som však zostala verná stále. Navrhla som niekoľko kolekcií, časopis Burda ma vybral za garanta medzinárodnej súťaže, pomáhala som rozbiehať Svetovú súťaž Elite model look na Slovensku. S módnou firmou v New Yorku som vytvorila vlastnú značku EMMA by ITM…, realizovala som mnoho projektov. So Štúdiom módy sme predbehli dobu, mali sme skúsenosť, videli sme, ako to chodí vonku. Bolo to akési zúročenie, napokon šťastie praje pripraveným.
Zmenil sa Váš pohľad na krásu a ženskosť od čias, keď ste boli mladučká modelka a držali ste kávovo-cigaretové diéty?
Keď som robila modelku, preferovala sa prirodzenosť, dokonalé črty, pekná súmerná tvár, fotogenickosť a veľký žiarivý úsmev, nie zachmúrená robotická tvár. Dnes má krása širšie hranice, hľadajú sa výrazné i zaujímavé typy, výnimočný vzhľad. Zostala iba tá štíhlosť. Na štíhlej postave totiž vyzerá dobre aj vrece.
Povenujme sa trochu Vašim knihám. Ako vznikol nápad na úplne prvú Byť ženou je úžasné?
Asi neuveríte, ale nebol to môj nápad. Legendárna riaditeľka vydavateľstva IKAR Gabika Belopotocká ma zastavila so slovami: „Ty napíšeš knihu!“ Kto ju pozná, vie, že sa jej nedá odporovať. Keďže má čuch na úspešných autorov, zobrala som si deň na rozmyslenie. V tom čase som uvádzala populárnu reláciu o móde a kráse Salón Beauty. Bola som prvá, ktorá dostala takúto ponuku podľa vzoru zahraničných hviezd. Vlastne som bola pokusný králik. Mohlo to aj nevyjsť.
A nespomenuli ste si na svoju úplne prvú poviedku, za ktorú Vás ocenili v časopise Dievča? O čom bola?
O láske…, mala som 16 rokov. Asi je to tak, že osud vás zavedie tam, kam patríte, hoci aj okľukou. Už o rok vyšla kniha Byť ženou je úžasné a lámala rekordy predajnosti, dodnes je v Ikare tretím najpredávanejším titulom. Na konte ich mám18, pred každou novou mám vždy rešpekt. Keď čítajú ženy moju knihu, vraj ako by sa rozprávali s kamarátkou. Dôvera je vzácna ale krehká vec. Cením si to, veľmi.
Prihovárate sa ženám prostredníctvom kníh aj svojho blogu. Patrí vám prívlastok autorka bestsellerov, len nedávno ste pokrstili nový titul o tvárovej gymnastike. Kto Vás inšpiroval?
Francúzska rehabilitačná sestra Camille Volaires. V brožúrke Self Lifting popisovala cvičenie tváre pre pacientov po porážke ako metódu na omladenie. Poznala som ich pár z artikulačnej rozcvičky, ale ako neveriaci Tomáš som začala poctivo cvičiť. Skvelé účinky som opísala už v prvej knihe Byť ženou je úžasné. V tom čase ale všetky ženy viac dôverovali krémom. Sme už také, tomu, čo je zadarmo, neveríme. Chcelo to čas, aby názov ďalšej knihy Vek je naozaj len číslo nebol iba slogan. Pred piatimi rokmi som Tvárovú gymnastiku nakrútila na DVD, záujem sa zvýšil, ale stále chýbala kniha. Taká šikovná, ktorú večer v kúpeľni otvoríte a po odlíčení tváre urobíte pár účinných cvikov. Teším sa, že je na svete.
Pred pár rokmi ste vydali DVD Tajomstvo mojej línie. Viete si nájsť pravidelne čas, aby ste si precvičili všetky svaly od tváre až po nohy?
DVD, ktoré spomínate, získalo ocenenie Briliantový nosič, oslovilo ženy a nakoplo ich tak, že bolo najpredávanejšie. Tromflo na Slovensku aj Avatara. A o to išlo. Dnes má totiž pohyb prívlastky zdravie, krása, životný štýl, moja generácia ho ale vnímala ako tréning, drinu, čo vyvolávalo nechuť. Radšej som nejedla, než by som sa hýbala. Dnes cvičím poctivo 2 x do týždňa, 2x denne chodím na rýchlu prechádzku pár kilometrov so psom a zásadne ignorujem výťahy. Viem, že to robím pre seba, cítim sa lepšie ako pred 20 rokmi.
A keď vôbec nemáte čas, čo je pre Vás úplná nevyhnutnosť pre udržanie prirodzenej krásy?
Kyslík! Našťastie bývame už pár rokov mimo Bratislavy, môžem ísť kedykoľvek na vzduch …. Ak nestíham, idem do OXY centra na kyslíkové inhalácie. Pleť potrebuje dýchať, netreba ju zbytočne zaťažovať množstvom krémov. Ak sa pýtate na vizáž, potom ružové líčka zázračne anulujú únavu, kruhy pod očami aj vek. A ak si dáte prstom trošku ružového prášku aj na pery, stačí maskara a vyzeráte, že ste sa tak narodili.
Idú Vianoce, čas vypekania, ktorá je Vaša obľúbená vianočná sladkosť, od ktorej sa nepriberá (pozn. red. parafráza trojdielnej knihy receptov E. Tekelyovej)?
Nie som genetická palička, od koláčov okamžite tučniem. Preto moja dcéra vymyslela sladkosti, od ktorých sa nepriberá. U nás si sviatky nevieme predstaviť bez makových a orechových závinov, medovníkov, griláže a lineckých koliesok. Chýbať nesmie bábovka z ovsených vločiek a čokoládová roláda s malinami úplne bez múky. Všetky naše recepty chutia tradične, ale sú zdravšie.
Rozhovor z magazínu Moje ZDRAVIE 12/2017
Leave a reply